fordfans.cz

Toto je diskuzní fórum fordfans.cz ;-)
Právě je 01 kvě 2024 12:07

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 10 bře 2012 00:59 
Offline
Forďák
Uživatelský avatar

Registrován: 29 zář 2011 16:38
Příspěvky: 161
Ahoj,

jelikoz se sem tam nekdo ozve, ze chce navod na postaveni interface pro LPG jednotku, tak tady to mate, at to nemusim psat furt do mailu. Jenom pro uplnost, interface mam overeny vuci jednotce Magic2, ale urcite bude fungovat se vsemi, co pracuji pres seriove rozhrani.

Interface s MAX 323

Kdyz jsem se rozhodl resit problemy s LPG vlastnimi silami, tak pro me bylo nejrychlejsi, nejjednoduzsi si postavit interface na seriovy port za pomoci overeneho prevodniku MAX323. Postupoval jsem podle nasledujiciho schematu:

Obrázek

Ja mam u jednotky 4-pinovy konektor superseal, ktery jsem koupil v GESu (odkaz). Ten se prodava bez koliku, takze je zapotreba jeste tento kolik. Samozrejme bude zapotrebi take seriovy konektor CANON9 female, nejaka krabicka a kablik. To vse jsem spajel jako vrabci hnizdo a vzniklo z toho toto:

Obrázek

Jenom dodam, ze v konektoru je na pinu 1 a 4 napajeni a na pinu 2 a 3 data RX/TX. Doporucuji si toto voltmetrem overit. Pokud budete mit spatne zapojene RX a TX, tak staci prohodit, jednotce to neublizi. Ja mam zapojeno nasledovne:

pin 1 - GND
pin 2 - pin 10 na MAX232
pin 3 - pin 9 na MAX232
pin 4 - +12V

Rozchodit tento prevodnik by nemelo byt nic tezkeho. Schema je jednoduche, takze smele do toho. Celkove me to vyslo do 100Kc.

Toto reseni ma jednu nevyhodu, musite mit v notebooku seriovy port (ja nastesti v jednom NB seriovy port mam a mam i kabel USB2Serial). Druhou nevyhodou je, ze kdyz chcete neco resit za jizdy, tak musite tahat kablik okynkem (nastavit se vsak LPG da i bez toho, staci vedet v jakem rezimu projet motor - ja jsem vsak strasne zvedavy tvor :smt004 ).


Interface s bluetooth modulem

Diky vyse uvedenym nevyhodam a diky tomu, ze jsem objevil na dealextreme tento bluetooth modul JY-MCU Arduino Bluetooth Wireless Serial Port Module za pouhych $8.20 jsem se rozhodl pro vlastni pohodli postavit si i interface s timto modulem. Modul je urcen pro Arduino, a je zalozeny na bluetooth modulu Wireless Bluetooth RS232 TTL Transceiver Module, ktery stoji $6.60. Jedina pridana hodnota je, ze obsahuje stabilizator napeti, diodu a konektor.
Obrázek Obrázek
Jelikoz jsem byl liny a na elaborovani se mi lepe hodil modul pro arduiono, tak jsem se rozhodl koupit tento. I pres to, ze modul obsahuje stabilizator, tak jsem se rozhodl ho napajet stabilizatorem na 5V pouzitym ve vyse uvedenem schematu s MAX323. Nejstem takovy odbornik abych vedel co takovy SMD stabilizator vydrzi a nekde jsem vycetl, ze arduino pracuje na 5V. Cena stabilizatoru je navic zanedbatelna. To vse se mi podarilo vmestnat do krabicky od dalkoveho ovladani:

Obrázek Obrázek

Naklady na tento luxus byly usmevne (230 Kc):

162 Kc - BT modul
19 Kc - krabicka
34 Kc - konektor superseal + koliky
15 Kc - stabilizator na 5V s kondiky

Nevyhodou je, kdyz clovek neco kupuje od cinanu, ze to chvilku trva (3-4 tydny) a sem tam je obtiz sehnat nejakou dokumentaci. Ale modul fungoval bez problemu a dorozumel se s LPG jednotkou i kdyz pracuje na urovni 3,3V.

Dioda pri aktivnim spojeni sviti, jinak blika. Proto jsem taky nezaslepoval otvor od tlacitka a dal jsem tam folii, at mam nejakou vazbu.

Pokud by jste chteli pouzit samotny BT modul (Wireless Bluetooth RS232 TTL Transceiver Module), tak je zapotrebi pouzit stabilizator na 3,3V. V obrazcich od zakazniku je i zapojeni pinu.

BT modul ma firmware, ktery podporuje zakladni sadu AT prikazu pro nastaveni jmena, pinu, rychlosti, parity, .... . Toto se musi delat pres vyvody RX a TX, ja to zkousel zapomoci MAX232 a z nejakeho duvodu se mi podarilo zmenit jenom jmeno, ostatni prikazy mi ani neodpovedely. Toto me trosku zlobi, chtel jsem zkusit nastavit vyssi rychlost, defaultne je 9600, ale vse funguje, tak to neresim.

Spojeni s BT modulem je bezproblemove, co vic k tomu dodat - za ty prachy SPOKOJENOST :mrgreen:


Dalsi alternativy

Samozrejme, ze at jiz na vyse uvedenem dealextreme, ci na ebay lze najit nasledujici moduly za priznive ceny (nechci delat reklamu, ale kolikrat to ma clovek za cenu nizsi nez by staly soucastky a jeste k tomu s minimem prace):

RS232 Serial Port Express Card Adapter - Blue + Black + Silver - za ty penize si mozna sezene clovek soucastky, ale kdyz k tomu pripocte praci, tak se vyplati na to par tydnu pockat :wink: Modul je napajeny ze serioveho portu, takze staci zapojit pouze RX, TX a GND
Obrázek

JY-MCU USB Serial Port Adapter Download Line Arduino
Tento modul je taky bez velkeho bastleni, pripoji se pouze vhodny konektor a clovek ma za babku USB kabel
Obrázek

Software

Pro komunikaci s Magic2 jsem pouzil nejnovejsi verzi sw (aktualne 3.0.7.1) ze stranek firmy HL Propan. Dokonce jsem risknul upgrade firmware, mel jsem skoro 2 roky starou verzi :( Takze se toho nebojte a smele do toho!

_________________
Ford Mondeo 2.0L Duratec HE SEFI (145PS) + LPG Magic2, r.v. 5/2005
Pro mě je auto stroj co má čtyri kola, volant a nějaké pedály a páčky. Náhodným používáním těchto ovládacích prvků se auto uvádí do pohybu a udržuje na vozovce. Proto berte mé rady jako rady laika a ne odborníka. Hrabu se v tom z donucení a ne z lásky. Na lásku mám doma jiné, mnohem poruchovější a nevyzpytatelné stvoření které již bohužel nejde opravit.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 22 říj 2013 08:48 
Offline
pokročilej Forďák
Uživatelský avatar

Registrován: 07 lis 2008 17:26
Příspěvky: 1056
Bydliště: Zlín-Fryšták
No teda parádní návod :-D ikdyž osobně si to udělám s tím maxem :-D :-)jsem si koupil RS232 převodník a myslel jsem si že mi to bude fárat jen tak když to propojím :-D se musím kouknout co ten max je zač a co dělá s tím signálem :-D jsem si koupil stag tap 01 člověk ho namontuje do auta těší se že to krásně nastaví a ono nic :-D nu což... jsou to prevíti a proč by mi to měli zjednodušovat :-D
Díkas za návod!!! Doufám že jsem si to nezničil :smt009

_________________
cabrio XR3i 1992 1.8 16v 96KW (RQB)
Ford Cougar 2.0 16v 96KW
Možnost ford diagnostiky.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06 kvě 2014 09:22 
Offline
moc ukecanej Forďák
Uživatelský avatar

Registrován: 29 kvě 2007 23:57
Příspěvky: 3865
Bydliště: Náchod
Hele poslední dobou mi Magic nějak zamrzá (PC) stalo se po instalaci win7, do té doby win8, neví někdo, nehledal to někdo někdy někdo????
Docela bych to potřeboval pomazat a najet znova, co jsem vyměnil vadný kabel ke svíčce ráno to zase chcípe... Motor se časem srovná sám, ale radši to udělám já rychlejc.
Jewnže se připojím a tak do 5-ti vteřin se program sekne, pomůže jen vytažení diagnostického kabelu..... :evil: :evil:

_________________
moje maličkost
Ford Mondeo, 1998, 2.5 V6 24V, GHIA, 4x el. okna, ABS, ASR, DIGIklima, pal PC, mlhovky, opět topení ve všem :wink:
Takhle zrychluje na "kilčo"
Obrázek Spotřeba FORD MONDEO Duratec VE 125 kW / 170 HP
Bylo:
Ford Scorpio, 1997, 2.3i DOHC 16V. 4 x el. okna, Aut. klima (zatím funkční), ABS - na škorpo samozřejmost, vyhřejvaný snad všechno co v autě je, pal. PC, mlhovky a akorát mi tam chybí už závěs, abych za tím něco potahal :)

***************************************
Video sraz FF2008
video sraz FF2009


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06 kvě 2014 11:28 
Offline
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: 23 čer 2008 22:52
Příspěvky: 2294
Bydliště: Kamenné Žehrovice
Preinstaloval bych ovladac kabelu na posledni verzi (jiny os, muzes mit starsi verzi ovladace).
A pokud je interface USB verze, tak muzes zkusit na kabel naklapnout feritove valecky pro odruseni.

_________________
Tomin
Mondeo MK4 2.5T, Mondeo 1.8 Ghia Zetec '2000
Diagnostika pro Ford motory, ABS, Airbag, GEM, ...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 23 kvě 2014 22:53 
Offline
moc ukecanej Forďák
Uživatelský avatar

Registrován: 29 kvě 2007 23:57
Příspěvky: 3865
Bydliště: Náchod
no ovl. mám ty co jsou k programu, zkusím tedy výrobce čipu... :wink:

_________________
moje maličkost
Ford Mondeo, 1998, 2.5 V6 24V, GHIA, 4x el. okna, ABS, ASR, DIGIklima, pal PC, mlhovky, opět topení ve všem :wink:
Takhle zrychluje na "kilčo"
Obrázek Spotřeba FORD MONDEO Duratec VE 125 kW / 170 HP
Bylo:
Ford Scorpio, 1997, 2.3i DOHC 16V. 4 x el. okna, Aut. klima (zatím funkční), ABS - na škorpo samozřejmost, vyhřejvaný snad všechno co v autě je, pal. PC, mlhovky a akorát mi tam chybí už závěs, abych za tím něco potahal :)

***************************************
Video sraz FF2008
video sraz FF2009


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
POWERED_BY
Český překlad – phpBB.cz