fordfans.cz

Toto je diskuzní fórum fordfans.cz ;-)
Právě je 12 kvě 2024 00:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: lambda sonda - vymena
PříspěvekNapsal: 25 srp 2012 00:20 
Offline
Forďák
Uživatelský avatar

Registrován: 18 zář 2010 23:12
Příspěvky: 177
Bydliště: Praha 13
chtel bych se zeptat na zkusenosti s vymenou lambda sondy (vyšroubování, našroubování nové).

zde: http://www.fordfans.cz/technics/O2%20Se ... ostika.php
a zde: http://www.offroad-frontera.com/html/te ... ambda.html
radí, ze se má motor prohrat na 60-70°C, aby se nestrhnul zavit. Mate nekdo spatne zkusenosti se strzenim zavitu, nebo to az takovy problem neni? Proc se ptam: nefunguje mi vyhrivani lambda sondy (zadny odpor na pinech konektoru dvou bilych kabelu). Pri zvyseni otacek se lambda prohreje a tak nejak funguje. Pokud hrozi, ze zavit strhnu, radeji necham vse jak je.

Druhy dotaz: procetl jsme dve na tomto foru asi nejhodnotnejsi vlakna o lambda sonde (Lambda sonda z Felicie a Lambda sondy na RS )
Je opravdu potreba pomazat zavit nove sondy vodivou pastou, kdyz mam 4 vodicove zapojeni?

_________________
05/1996 - Ford Mondeo - MK I - 5 dv. - 1.8 82kW - 206000km
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: lambda sonda - vymena
PříspěvekNapsal: 03 zář 2012 23:23 
Offline
Forďák
Uživatelský avatar

Registrován: 18 zář 2010 23:12
Příspěvky: 177
Bydliště: Praha 13
vyřešeno

motor jsem prohřál, nechal zchládnout abych na sonde udrzel prsty, pak povolil klicem 22mm. Slo to uplne v pohode, i kdyz na zavitu nebylo po nejakem tekutem kovu nebo jine paste ani pamatky. Myslim si, že jsem měl štěstí, prošel jsem diskuzní fóra Opelu a Fiatu a dalších značek a některým borcům se podařilo závit strhout.

Ohledně pasty: koupil jsem novou sondu (Bosch LS 07) a ta ma zavit máznutý nejakou sedivou pastou, tak uz jsem pastu neresil a nasrouboval tak jak jsem ji koupil.

_________________
05/1996 - Ford Mondeo - MK I - 5 dv. - 1.8 82kW - 206000km
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: lambda sonda - vymena
PříspěvekNapsal: 04 zář 2012 09:21 
Offline
Forďák

Registrován: 01 lis 2011 22:04
Příspěvky: 232
Bydliště: Prostějov
V práci používáme měděnou pastu proti zapékání šroubků na nástrojích při obrábění, pasta není špatná, ale stějně pokud má někdo v rukách na*rano tak je k ničemu když při utahování tam ty šroubky dorve. Ona ta pasta po zahřátí ani nevypadá jak pasta ale jako takový prášek.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: lambda sonda - vymena
PříspěvekNapsal: 04 zář 2012 10:23 
Offline
Forďák
Uživatelský avatar

Registrován: 18 zář 2010 23:12
Příspěvky: 177
Bydliště: Praha 13
jasny, ja sem dopredu koupil Anti-Seize http://maziva.heureka.cz/anti-seize-mazny-kov/ ale nepouzil jsme ji. Nevadi, na srouby se bude hodit.

_________________
05/1996 - Ford Mondeo - MK I - 5 dv. - 1.8 82kW - 206000km
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: lambda sonda - vymena
PříspěvekNapsal: 04 zář 2012 12:27 
Offline
Forďák

Registrován: 01 lis 2011 22:04
Příspěvky: 232
Bydliště: Prostějov
kupfer paste tak se to jmenuje...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: lambda sonda - vymena - Navod
PříspěvekNapsal: 14 říj 2012 15:13 
Offline
Forďák
Uživatelský avatar

Registrován: 18 zář 2010 23:12
Příspěvky: 177
Bydliště: Praha 13
Nákup:
- podle MicroCatu je FINIS 6847911
- Ford Mondeo MKI má čtyřvodičovou lambdu
- Vybíral jsem mezi jednou z nejlevnějších lambda sond Bosch BO 0258005133 (~650Kč) a na diskuzních fórech různých značek aut ověřenou Bosch LS 07 (BO 0258986507) (~1400Kč) . Koupil jsem LS 07
- měděná pasta / mazný kov - http://maziva.heureka.cz/anti-seize-mazny-kov/

Něco o sondě:
- základní info zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Oxygen_sensor. Doporučuji přelouskat.

- 1 až 5 vodičové provedení LS:
--- 1 vodičové provedení = signál do ŘJ, ukostřen přes šasi
--- 2 až 3 vodiče = různé kombinace ukostření přes šasi (více zde: http://www.fordfans.cz/technics/O2%20Se ... ostika.php).
--- 4 vodičovou LS - Mondeo vyžaduje 2x vyhřívání + signál + signálová zem (ukostření v ŘJ).
--- 5 vodičová LS (viz níže) = buď zirkoniová širokopásmová*, nebo titanová.

- úzkopásmová vs. širokopásmová
--- Mondeo má úzkopásmovou (čtyřvodičovou) sondu s velmi strmým převodem (závislost výstupního napětí na množství zbytkového kyslíku)
--- širokopásmová má 5 vodičů a proporcionální převod

- zirkoniová vs. titanová
--- Mondeo má zirkoniovou LS. Zirkoniová dává na výstupu 0-1V, nepotřebuje napájení, sonda generuje napětí. Zirkoniová může být buď úzkopásmová (1 až 4vodič ) nebo širokopásmová (5 vodič).
--- Titanová 0-5V. Samotný senzor negeneruje napětí ale mění odpor v závislosti na množství kyslíku. Titanová je úzkopásmová, má 5 vodičů.

- závit LS je M18 se stoupáním 1.5mm, klíč 22

- zapojení vodičů pro Mondeo:
--- šedý - signálová kostra - dole ke kabině - hnedy do RJ
--- černý - signál - nahore ke kabině - bily do RJ
--- bílý - vyhřívací kostra - nahoře k chladiči (zaoblená hrana konektoru) - černožlutý (ukostření)
--- bílý - výhřev - dole k chladiči (zaoblená hrana konektoru) - fialovožlutý do pojistky F13

Obrázek


Materiál, nářadí:
- klíč 22
- štípačky
- nová sonda
- měděná pasta
- nůž

Postup:
- sundat ochranný kryt motoru
- nastartovat, aby se zahřálo potrubí
- LS je zašroubována do prvního dílu výfuku (kat)

Obrázek

- není třeba zvedat na hever, výměnu jsem provedl na ulici
- nechat schládnout, aby se na lambdě dala udržet ruka (60°C)
- povolit sondu (mě to šlo velice lehce, přeju stejné štěstí i ostatním)
- LS07 už má závit potřený pastou - nepřidával jsem. Jinak se ale doporučuje potřít závit měděnou pastou, případně grafitovou vazelínou (http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=mogul+g3+250g)

Obrázek

- pokud dojde ke stržení závitu, neni tam moc místa na závitník, tak maximalně 8-10cm.
- LS07 se dodává s cca 40cm vodiči, ktere nejsou zakončené Ford konektorem, ale dodává se s takový rychlospojem
- konektor staré LS jsem uštípnul a rychlospojem spojil konektor staré s vodičema od nové LS. (v garáži pak až po týdnech propájel už asi navždy).

Obrázek

- zacvaknout do konektoru
- klíček do polohy II (svítí alternátor a mazání ...) a prstem jsem zkusil, jestli se LS začala zahřívat
- odpojit baterku, za chvíli připojit zpět
- přitáhnout kabely k pomocnému rámu a přišroubovat ochranný kryt motoru




Zde je postup popsaný pro Fronteru http://www.offroad-frontera.com/html/te ... ambda.html

Tady dvě na tomto foru asi nejhodnotnejsi vlakna o lambda sonde Lambda sonda z Felicie a Lambda sondy na RS

------------------------------------------------------
přihodím několik citací v původním znění, co jsem kde posbíral na netu

"Před demontáži prohřejte motor na cca 60-70°C, jinak hrozí že strhnete závit. Pak vypněte zapalování, odpojte konektor a "jemně ale důrazně :-)" LS vyšroubujte. Před montáží nové LS nezapomeňte promazat závit vodivým mazivem."

"lambdu povoluju klasickým očkovým trhákem na vsech autech. jednou sem pouzil dlouhy trubkový Tklíč ale myslim ze jen proto ze trhak zrovna nebyl po ruce. za tepla sem to nikdy nedelal muzu se vysrat na to abych si popalil ruce, za studena to jde taky a nevidim důvod..."

"nechat zchladnout, ten zavit je samozřejmě jak pepř. pokud nejde silou ani větší a největší silou az schládne dat tomu koupel ve WDčku klidne dvakrat trikrat a druhy den pujde, novou montovat treba na grafitovou nebo měděnou vazelinu taky se to vypeče ale az takova hruza to nebude"

"Já používám grafitovou vazelínu, např. Mogul G3. nikdy jsem pak neměl problém povolit cokoliv na výfuku nebo kdekoliv jinde. I když ta vazelína vyhoří, grafit tam v závitu zůstane a s tím to krásně povolíš"

_________________
05/1996 - Ford Mondeo - MK I - 5 dv. - 1.8 82kW - 206000km
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
POWERED_BY
Český překlad – phpBB.cz